Oddział Zakład Produkcji Mleczarskiej w Bydgoszczy jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie od 1 stycznia 2005 roku. SM Mlekpol z Grajewa połączyła się z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską Osowa.
OZPM Bydgoszcz SM Mlekpol słynie z produkcji najwyższej jakości mleka mikrofiltrowanego (ESL) pod marką Łaciate Świeże. W 2017 r. mleko z Bydgoszczy otrzymało tytuł „Największej smakowitości”, przyznany przez Polski Instytut Badań Jakości we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Sprawdzono, które mleko ESL smakuje najlepiej. Wygrało Łaciate świeże 3,2% od SM Mlekpol.
Wyroby produkowane w Bydgoszczy powstają z mleka od krów wypasanych na najczystszych łąkach Kujaw, Pomorza, Warmii i Mazur. Naturalne producentki mleka skarmiane są paszami wolnymi od GMO. Rocznie przerabiane jest średnio 185 mln litrów surowca.
Od 2016 r. w ZPM Bydgoszcz produkowane są także jogurty pitne bez laktozy w 3 smakach pod marką Łaciate. Jogurty o smakach: jeżyna-malina, truskawka-czarna porzeczka i ananas-kokos nalewane są w wygodne buteleczki o pojemności 250 ml,które świetnie sprawdzają się w podróży, podczas wycieczek, pikników, w pracy czy w szkole.
ZPM Bydgoszcz jest permanentnie modernizowany.
Największymi inwestycjami w ZPM Bydgoszcz są:
ZPM Bydgoszcz posiada certyfikaty jakości:
IFS Food, HACCP
Oddział Zakład Produkcji Mleczarskiej w Gorzowie jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie od września 2008 roku. SM Mlekpol z Grajewa połączyła się z Rolniczą Spółdzielnią Rolmlecz, której częścią był zakład gorzowski.
OZPM Gorzów SM Mlekpol słynie z produkcji najwyższej jakości proszków mlecznych i serwatkowych.
Wyroby produkowane w Gorzowie powstają z mleka od krów wypasanych na najczystszych łąkach Polski. Naturalne producentki mleka skarmiane są paszami wolnymi od GMO.
Zakład w Gorzowie jest stale modernizowany.
Do najważniejszych innowacji należą m.in.: montaż stacji CIP myjącej jednofazowo dla strefy mleka surowego, modernizacja linii mleka surowego, montaż krystalizatorów do krystalizacji laktozy w serwatce, zmiana skraplacza oparów z bezprzeponowego na przeponowy, montaż chłodni wentylatorowej do skraplania oparów. W ciągu ostatnich 3 lat unowocześniono gorzowską proszkownię. Podniesienie wydajności całej linii technologicznej o ok. 30% do poziomu 130 000 litrów mleka na dobę oraz 90 000 litrów koncentratu serwatkowego na dobę.