Znaczenie województwa podlaskiego dla polskiej branży mleczarskiej, trudne kwestie związane z Zielonym Ładem, wymiana handlowa z Ukrainą czy dumping stosowany przez dyskonty – to tylko niewielka część zagadnień poruszonych podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim, które odbyło się 11 kwietnia bieżącego roku w siedzibie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Debata, między innymi z udziałem prezesów i przewodniczących rad nadzorczych podlaskich spółdzielni mleczarskich oraz dostawców mleka, przebiegła w ramach wyjazdowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
W wydarzeniu, poza zarządem i radą nadzorczą SM Mlekpol, uczestniczyli m.in.: prezes ARiMR wraz z dyrektor podlaskiego oddziału Agencji, przedstawiciele SM Mlekovita, Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej, OSM w Hajnówce, SM w Łapach, OSM w Piątnicy, a także prezes zarządu SOT oraz wójt gminy Grajewo.
W ramach wizyty odwiedzili oni grajewski zakład produkcyjny, m.in. aparatownię, nowoczesny dział UHT i masłownię. Następnie w sali konferencyjnej wydziału handlu rozmawiali na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoją zarówno rolnicy-producenci mleka, jak i zakłady przetwórcze.
– Wizyta komisji senackiej i wiceministra Krajewskiego w Mlekpolu pokazuje, iż nasza branża jest otwarta na dialog, nastawiona na wykorzystywanie naturalnego potencjału regionu Podlasia, jeśli chodzi o produkcję i przetwórstwo mleka i chce szukać rozwiązań, które pozwolą zarówno rolnikom-producentom, jak i przetwórcom na szybki i efektywny wzrost – komentował przebieg rozmów Tadeusz Mroczkowski, prezes zarządu SM Mlekpol.
Po zakończeniu spotkania w siedzibie Mlekpolu delegacja senacka odwiedziła także gospodarstwo Jana Zawadzkiego, przewodniczącego rady nadzorczej SM Mlekpol oraz Mrągowo, gdzie działa jeden z największych w Europie zakładów proszkowniczych – Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich SM Mlekpol.
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu