This is some flash content - you'll need the flash plugin to see it


AKTUALNOŚCI

Wspólnie w Mlekpolu

Radni z województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego obradowali na wspólnej komisji rolnictwa. Miejscem spotkania była Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie.

12 października spotkały się Komisja Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego, z Komisją Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obradach udział wzięli marszałkowie województw – Jerzy Leszczyński i Gustaw Marek Brzezin.

To dla nas wielka przyjemność gościć przedstawicieli obu samorządów. Cieszymy się jako firma, że dorobek i doświadczenia możemy się wymienić waśnie tu w Grajewie - miejscu, praktycznie na granicy dwóch ważnych dla nas terenów. – mówił Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM MLEKPOL w Grajewie.

Za mało rozmawiamy ze sobą jako samorządy. Taka wymiana informacji i doświadczeń dwóch województw jest niezwykle cenna. Od czasu przyłączenia do Mlekpolu zakładu mrągowskiego produkcja mleka w tym regionie wzrosła 10 krotnie. Rolnicy, producenci mleka z Warmii i Mazur z życzliwością podglądają swoich podlaskich kolegów i korzystają z ich doświadczeń. Warto spotykać się i wspólnie rozwijać naszą branżę.– dodaje Edmund Borawski.

Przy ZPM Mrągowo powstaje największy w Polsce Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich. Koszt inwestycji szacowany jest na około 400 mln zł. Planowana wydajność Zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Zatrudnienie w nowej proszkowni znajdzie 160 osób. Znaczenie inwestycji dla

regionu podkreślił Gustaw Marek Brzezin, Marszałek województwa warmińsko – mazurskiego.

To dla nas ogromne wyróżnienie, że tak potężna inwestycja powstaje właśnie na Warmii i Mazurach. Korzyści są nie do przecenienia. Stwarza to również możliwości trwałej kooperacji naszych rolników, producentów mleka z zakładem. Podlaskie jest oczywiście niedoścignione w produkcji mleka, ale my również na tę produkcję stawiamy.- mówił Marszałek Brzezin.

Jego myśl uzupełnił Dyrektor mrągowskiego zakładu Mlekpolu, Marcin Piwowarczyk.

Tak naprawdę tworzymy jeden region północno – wschodni. Mamy wspólne problemy i cele. Dzisiejsze spotkanie pokazało, ze warto się spotykać, wymieniać poglądy i wiedzę. Chciałabym abyśmy kontynuowali tę wymianę myśli. – podkreślał Dyrektor Piwowarczyk.

Tematami podnoszonymi podczas obrad były m.in.: rozwój mleczarstwa w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, przyszłość „Zielonych Płuc Polski', a także zmiany w prawie wodnym i ich konsekwencjach dla województw.