This is some flash content - you'll need the flash plugin to see it


AKTUALNOŚCI

Z nadzieją w 2012 rok

Skup surowca na poziomie około 1 mld 90 mln zł, przychód ze sprzedaży na poziomie
2,4 mld zł, a zysk – 15 milionów – to niektóre wyniki Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL za pierwsze dziesięć miesięcy 2011 roku.  Prognozuje to zamknięcie roku z bardzo dobrym wynikiem.

     

SM MLEKPOL to spółdzielnia, która skupuje i przerabia największą w kraju wielkość surowca – około 14% krajowej produkcji mleka.

–Wielkość skupu z roku na rok nam wzrasta, dlatego też
z optymizmem patrzymy w przyszły rok – informuje Edmund Borawski, prezes SM MLEKPOL. –Za pierwsze dziesięć miesięcy bieżącego roku odnotowaliśmy 103% dynamikę
w skupie w porównaniu z tym samym okresem 2010 – mówi Edmund Borawski i dodaje, że za cały 2011 rok skup osiągnie wielkość 1 mld 300 mln litrów.

                                 

MLEKPOL jest spółdzielnią, która płaci jedną z najwyższych cen za surowiec – w październiku rolnicy otrzymywali za mleko średnio 1,50 zł, natomiast średnia za okres I-X 2011 wynosi 1,48 zł.

–Utrzymanie stałej i atrakcyjnej ceny za mleko jest bardzo ważne, bowiem gwarantuje rolnikom – naszym dostawcom, których mamy ponad 13 tysięcy - płynność finansową, a spółdzielni – surowiec najwyższej jakości – podkreśla prezes MLEKPOLu.


Zwiększenie skupu surowca wpłynęło na poprawę wyników produkcji. W okresie I-X 2011 spółdzielnia MLEKPOL  wyprodukowała o 14% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2010. Przychód ze sprzedaży wyniósł 2,4 mld, a zysk 15 milionów. Dominującym asortymentem jest mleko UHT – 32% wielkości sprzedaży, następnie sery – 22% i masło – 20%.

W 2011 roku SM MLEKPOL przeznaczy na inwestycje około 80 mln zł. Najważniejsze z nich to uruchomienie produkcji mleka świeżego w butelkach PET, hala do konfekcjonowania sera
i produkcja serka wiejskiego, które zostaną uruchomione na początku 2012 roku.

-Dane naszej spółdzielni za 2011 rok pozwalają nam z optymizmem patrzeć na 2012 rok – informuje prezes MLEKPOLu, Edmund Borawski. – Będzie to bardzo ciekawy i gorący rok, z uwagi na ożywione dyskusje i decyzje odnośnie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, które będą nas obowiązywały od 2013 roku. Na polu krajowym czeka nas również wiele zmian gospodarczych, które zapowiedział Premier Donald Tusk  - mówi E. Borawski. -Nadal nie mamy uregulowanej kwestii prawa spółdzielczego- tak ważnej z punktu widzenia polskich zakładów przetwórstwa mleka, nie wiemy, jakie i czy w ogóle będą mechanizmy wspierające gospodarstwa rolne – dodaje.


SM MLEKPOL  to lider polskiego mleczarstwa. Najbardziej znane marki MLEKPOLu to Łaciate, Milko
i Mazurski Smak. Spółdzielnię tworzy 12 zakładów (w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim). Spółdzielnia zatrudnia ponad 2300 osób.Więcej informacji udziela dziennikarzom Agencja PR First Communications – kontakt poniżej

First Communications
ul. Mickiewicza 7/23; 15-213 Białystok
Tel: 85/ 74 36 856.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.